مبانی نظری تصور از خود یا خودپنداره


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
15 دسامبر 2018
نوع فایل
word
حجم فایل
تعداد صفحات
23
دسته بندی
تعداد بازدید
1549 بازدید
۱۴۰,۰۰۰ ریال

با سلام و احترام خدمت همراهان عزیز همه افراد نسبت به خودشان تصوراتی دارند که به آن خود پنداری می گویند مبانی نظری تصور از خود یا خودپنداره به مفاهیم تعاریف نظریه ها عوامل تصورات و ویزگی هایی که افراد از خودشان دارند می پردازند. در این فایل همچنین پیشینه تحقیق با منابع گنجانده شده است.

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تصور از خود یا خودپنداره

این فایل ورد و 23 صفحه قابل ویرایش دارد و دارای منابع معتبر می باشد.

مبانی نظری تصور از خود یا خودپنداره

تعریف خود

با توجه به تعاریف متعددی که از “خود” وجود دارد، می توانیم تعریفی ترکیبی از خود، به عنوان یک نظام فعّال و پیچیده از اعتقاداتی که شخص درباره خودش صحیح می داند و هر اعتقادی نیز دارای ارزش نسبی می باشد. ارائه دهیم. تعریف مزبور شامل دو ویژگی مهم در مورد خود است: خود سازمان یافته و خودپویا. شاید مهم ترین فرض از نظریه های جدید “خود” این باشد که انگیزه تمام رفتارها حفاظت و ارتقای خودِ ادراک شده است. تجارب بر حسب ارتباط شان با خود درک می شوند و رفتارها نیز از این درک ها سرچشمه می گیرد.

تعریف خود فاعلی

خود فاعلی دائماً تجارب حاصل از ارتباط با مردم، اشیاء وقایع را به نحوی کاملاً ذهنی سازمان داده و تغییر می­نماید، خود مفهولی مجموعۀ آن چیزهایی است که شخصی می ­تواند آن را مال خود بنامد. به عنوان مثال در عبارتی نظیر من در بارۀ خودم فکر می­کنم، من به عنوان متفکر معنی فاعل اشاره می­کند در حالی که خودم به خود به عنوان موضوع تفکر اشاره دارد. (راجرز، 1389). ویلیام جمیز (2006) معتقد بود هر تجربه­ ای که متضمن اشاره به خود باشد، ، احساس فرد نسبت به بهزیستی و خود ارضامندی را تحت تأثیر قرار می­دهد (مجازی دلفارد، 1390).

خود مرکزی 

خود مرکزی است که فرد به وسیلۀ آن از ابعاد مختلف انسانی خود آگاه می­ شود. نقش­ هایی که فرد بازی می­ کند ممکن است به طور هم زمان مواردی را از قبل خود به عنوان یادگیرنده، خود به عنوان فرزند، خود به عنوان ورزشکار، خود به عنوان دوست، به عنوان فرد مذهبی شامل می­گردد.خود چند بعدی است و می توان گفت این جنبۀ آن برای شکل­ گیری خود پنداره مهم است. (چوکو، 2011).

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.