دانلود مبانی نظری سرسختی روانشناختی


در حال بارگذاری
6 آبان 1397
word
1
22
534 بازدید
۵,۴۰۰ تومان
خرید

با سلام و درود خدمت همراهان عزیز سایت مقاله یک و همچنین علاقمندان به موضوعات روانشناسی با دانلود مبانی نظری سرسختی روانشناختی در خدمت شما هستیم فایلی که موضوع مورد نظر را به صورت کامل مدنظر قرار داده است در ادامه با برخی از ویژگیها و قسمتهایی از متن این فایل آشنا می شویم.

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق سرسختی روانشناختی

نوع فایل ورد و دارای 22 صفحه و منابع و ماخذ می باشد.

دانلود مبانی نظری سرسختی روانشناختی

سرسختی روانشناختی یک سازه شخصیتی مثبت است که برای اولین بار توسط مدی و کوباسا در دهه هشتاد قرن بیستم بر اساس نظریه های وجودی شخصیت مورد توجه ویژه قرار گرفت.

سخت رویی به افراد کمک می کند تا در رویارویی با تغییرات تنش­زا، دشواری­ها را به فرصت­هایی پر منفعت تبدیل کنند. نگرش­های مورد نظر در سخت رویی، عبارتند از: تعهد، کنترل و چالش ­طلبی. مقصود از تعهد آن است که فرد در رویارویی با شرایط دشوار، به جای ترک صحنه، ترجیح دهد حضور خود را در صحنه حفظ کرده، به افراد درگیر در آن موقعیت، در برطرف کردن دشواری کمک کند. مقصود از کنترل ان است که فرد به توانایی­های خود برای اثر­گذاری بر نتایج رویدادها باور داشته باشد و مقصود از چالش طلبی، آن است که فرد در رویارویی با چالش­ها به جای مقصر قلمداد کردن سرنوشت، در صدد ایجاد فرصت­هایی برای رشد خود و دیگران باشد. همچنین در شکل­گیری و بروز رفتارهای سخت­ رویانه، فرد باید مهارت­های حل مساله و تعامل با دیگران برای تعمیق حمایت­های اجتماعی را نیز در خود پرورش دهد (خلعتبری و بهاری، 1389).

همان­گونه که از این مباحث پیداست، سرسختی روانشناختی به عنوان ویژگی مهم در ساختار شخصیت افراد می تواند آنها را در برابر فشارهای مختلف محیطی محافظت کند. در واقع می­توان عنوان کرد که افراد با سطح سرسختی روانشناختی قوی با توجه به صفات مبارزه­جویی و ابراز وجود و نیرومندی و استقامت در مقابل حوادث تنش­زای محیطی کمتر دچار آسیب­های جسمانی و روانی می­شوند. در واقع سرسختی، سپری در مقابل برانگیختگی شدید فیزیولوژیک، در اثر حوادث تنش­زا است که سیله و دیگر پژوهشگران، آن را عامل آسیب پذیری در مقابل بیماری­ها می دانند (یزدانی، 1391).

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.