دانلود مبانی نظری سرمایه روانشناختی


در حال بارگذاری
3 مرداد 1398
word
1
31
313 بازدید
۱۴,۰۰۰ تومان
خرید

به سایت مقاله یک خوش آمدید در حال رویت دانلود مبانی نظری سرمایه روانشناختی هستید که حالتی مثبت از تحول فردی می باشد این فایل به صورت کامل به موضوع روان شناختی پرداخته است

دانلود مبانی نظری سرمایه روانشناختی

فایل پیش روی شما فرمت ورد می باشد پیشینه دارد و منابع آن کاملا جدید می باشد و تعداد صفحات آن 31 صفحه است

دانلود مبانی نظری سرمایه روانشناختی

قسمتی از متن مبانی نظری

در سالهای اخیر توجه روان شناسان به مقولۀ روان شناسی مثبت جلب شده است ؛ به گونه ای که این جنبش به حوزۀ مدیریت و رفتار سازمانی هم راه یافته است . امروزه پس از سرمایه انسانی و اجتماعی ، سرمایۀ روان شناختی را می توان مبنای مزیت رقابتی در سازمانها در نظر گرفت.

نتایج پژوهشهای انجام شده در زمینه رفتار سازمانی مثبت حاکی از آن است که ظرفیت های روان شناختی از قبیل امیدواری، تاب آوری، خوش بینی و خود کارآمدی در کنار هم عاملی را با سرمایۀ روان شناختی تشکیل می دهند .

به عبارت دیگر، متغیرهای روان شناختی امیدواری، تاب آوری، خوش بینی و خود کارآمدی در مجموع یک منبع یا یک عامل نهفته جدیدی را تشکیل می دهند که در هر یک از این متغیرها نمایان است ( امیرخانی و عارف نژاد، 1391).

سرمایه روان شناختی حالتی مثبت از تحول فردی و متشکل از حداقل چهار مولفه خودکارآمدی، امیدواری، تاب آوری و خوش بینی است. افراد خود کارآمد افرادی هستند که به صورت فعال قادر به شکل دادن زندگی خود هستند.

امیدواری نیز حالتی انگیزشی و شناختی است که دارای دو مولفه احساس انرژی معطوف به هدف ( عاملیت داشتن) و اتکا بر گذرگاه هایی(برنامه ریزی برای دستیابی به هدف)  است که انسان….رهنمون می سازند.

سومین مولفه سرمایه روان شناختی، یعنی تاب آوری معطوف به توان نظامدار سازگاری و به معنایی دقیق تر داشتن ظرفیت جلو و عقب رفتن (انعطاف پذیری) در زمان مواجهه با موانع با شکست است.

آخرین مولفه سرمایه روان شناختی یعنی خوش بینی، که از نظریات استاد اقتباس شده، تمایل به نگریستن به دنیا به عنوان مکانی است که در آن رخدادها و وقایع خوب در انتظار انسان هستند (گل پرور و میرزایی، 1395)

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.