ارتش و نقش آن در دولت مصدق


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
9 آوریل 2022
نوع فایل
word
حجم فایل
1
تعداد صفحات
236
دسته بندی
تعداد بازدید
608 بازدید
۱۰۰,۰۰۰ ریال

ارتش و نقش آن در دولت مصدق عنوان فایلی است که در ابتدای آن به نظامیان و وضعیت نیروهای نظامی ایران در پایان دوره قاجار و دوره پهلوی اول پرداخته شده و در ادامه آن توضیحاتی کاملی درباره ارتش ، تشکیل آن و نقشی که در فروپاشی دولت مصدق داشته است توضیحات کاملی ارائه شده است.

ارتش و نقش آن در دولت مصدق

  • فهرست را از بخش دانلود پیش نمایش در بالا مشاهده نمایید.
  • متن ذیل از مطالب داخل فایل نیست.
  • دارای فرمت ورد می باشد.
  • تعداد صفحات آن 236 صفحه است.
  • منابع دارد به صورت پانویس می باشد.
  • دارای منابع پایانی است.

سربازی و خدمت وظیفه در دوره پهلوی

اولین کاری که در زمینه اصلاح وضعیت نظامی در ایران توسط رضاخان انجام شد سر و سامان دادن به ارتش بود برای این کار رضاخان سربازگیری را در پیش گرفت نحوه فراخوانی افراد برای سربازی توسط وی به این ضورت بود کلیه افراد که به سن خاصی می رسدند برای ادامه شهروندی و خدمات باید دوره خدمت وظیفه را طی می کردند.

در دوران رضاخان شورای عالی قشون از اول سال 1301 کار مقررات سربازی وظیفه را شروع و قانون قبلی را عوض و قانون جدید وضع نمود. که وزارت جنگ در ادامه آن را به مجلس برد و در تاریخ 26 تیر1301 در 23 ماده به تصویب رسید. همچنین در این لایحه ی جدید عشایر منبع اصلی تأمین نیروی ارتش بودند.

طلوع یکمین اندیشه دستور کار ی بازسازی و تاسیس جند همسان و پرداخته را عباس میرزا اول نمود . دومین نفری که در راستای بازسازی قدم درک ، میرزا محمدتقی خانه ورا ها زبانزد به امیرکبیر می باشد . امیرکبیردر نظم و استحکام گند ایران سهمی به گوشمال دارا است . وی جند دائمی را زنده‌سازی شود و برای تأمین احتیاج های مقدماتی فوج واردات را از برون را برش شود ، کارگاه هایی برای پدیدآوری گوی ، جنگ‌افزار های روال ، یونیفورمهای سپاهی و اشکال نشان های سپاهی ساختن . مورد دیگر این که در زمره این جماعت از پیشگامان می شود از میرزا فرشته منزل معاون الدوله شهرت برد . ولی با بی لیاقتی پادشاهان قاجار این مصلحان و اصلاحات سپاهی آنها با شکست تلاقی شد .

تشیید گند دائمی در بین نظام حکومتی مبتنی‌برقانون اساسی خواهان موقع دقت و تأکید شد و یکی از اهداف قیام نظام حکومتی مبتنی‌برقانون اساسی روی گیری و احداث یک جند آزاد و دائمی گشت . در انجمن نخست نظام حکومتی مبتنی‌برقانون اساسی هم مطلب های برای صحیح لشکر انجام گرفته می باشد .

نظمیه و نیروی نظامی در دوره قاجار و پهلوی

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.