مقاله بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
20 نوامبر 2016
نوع فایل
word
حجم فایل
1
تعداد صفحات
11
دسته بندی
تعداد بازدید
912 بازدید
۵۰,۰۰۰ ریال

مقاله بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ

  • دارای فرمت ورد قابل ویرایش
  • تعداد صفحات 11
  • دارای منابع درونی متنی با شماره صفحه
  • دارای منابع پایانی

مقاله بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ 

بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ

چکیده:

آرایه های ادبی در شعر همیشه باعث شیوایی و زیبایی اشعار شاعران بوده و این آرایه ها در شعر حافظ به گونه ای است که همگان بر آن اذعان کرده اند ،در بین صنایع بدیعی خاص در غزلیّات حافظ متناقض نما یا پارادوکس چشمگیر و پر بسامد است که به شکلهای گوناگون جلوه میکند.ترفندی ادبی متناقض نما در جای جای غزلیّات حافظ ایجاد موسیقی معنوی کرده که علاوه  بر آرایش سخن ، حامل بسیاری از معانی و مفاهیم عارفانه میشود. بنابراین، این صنعت بدیعی معنوی نه تنها خللی در زبان شیوا، رسا و روان او ایجاد نمی کند بلکه مکمل زیبایی و شیرینی آن میشود در این مقاله ما بر آن شدیم تا با توجه به شیوایی و زیبایی سخن حافظ به بررسی تناقض یا پارادوکش در غزلیات او بپردازیم.

مقدمه:

در زندگي امروزه ما تلاش ميكنيم تا پديده، ايده، حادثـه، و يـا احساسـي را كـه بـه آساني قابل توصيف نيست، را از طريق واژه هاي ساده بيان كنـيم؛ امـا ايـن امـر مسـتلزم مجموعه اي از تناقض ها و تضادها است كه به ما كمك ميكنند، تـا معـاني را بـه خـوبي انتقال دهيم. از لحاظ ريشه  اي واژه تناقض صرفاً به معناي ايده اي است كه با ايده و نظـر پذيرفته شده در تضاد باشد.

در عالم ادبيات “تناقض” به عنوان صنعت ادبي رايـج، نمـود و بـروز زيـادي دارد. از تناقض به مثابه وسيله انتقال عواطف و احساساتي، كه از طريق بيان ساده افكار به آساني در شعر قابل بروز نيستند استفاده ميشود. هدف تناقض  گويي برخـورداري از ايـده  هـاي متضاد جهت توصيف عواطف و احساسـات اسـت. ايـن تضـادها جـزء لاينفـك شـعر محسوب ميشوند كه بدون آنها هيچ شعر فاخر و برجستهاي پديدار نميگردد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.