دانلود رایگان مقاله بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ


در حال بارگذاری
30 آبان 1395
word
582 بازدید
رایگان

دانلود رایگان مقاله بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ

دانلود رایگان مقاله  بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ 

بررسی متناقض نما یا پارادوکس در غزلیات حافظ

چکیده:

آرایه های ادبی در شعر همیشه باعث شیوایی و زیبایی اشعار شاعران بوده و این آرایه ها در شعر حافظ به گونه ای است که همگان بر آن اذعان کرده اند ،در بین صنایع بدیعی خاص در غزلیّات حافظ متناقض نما یا پارادوکس چشمگیر و پر بسامد است که به شکلهای گوناگون جلوه میکند.ترفندی ادبی متناقض نما در جای جای غزلیّات حافظ ایجاد موسیقی معنوی کرده که علاوه  بر آرایش سخن ، حامل بسیاری از معانی و مفاهیم عارفانه میشود. بنابراین، این صنعت بدیعی معنوی نه تنها خللی در زبان شیوا، رسا و روان او ایجاد نمی کند بلکه مکمل زیبایی و شیرینی آن میشود در این مقاله ما بر آن شدیم تا با توجه به شیوایی و زیبایی سخن حافظ به بررسی تناقض یا پارادوکش در غزلیات او بپردازیم.

 

مقدمه:

در زندگي امروزه ما تلاش ميكنيم تا پديده، ايده، حادثـه، و يـا احساسـي را كـه بـه آساني قابل توصيف نيست، را از طريق واژه هاي ساده بيان كنـيم؛ امـا ايـن امـر مسـتلزم مجموعه اي از تناقض ها و تضادها است كه به ما كمك ميكنند، تـا معـاني را بـه خـوبي انتقال دهيم. از لحاظ ريشه  اي واژه تناقض صرفاً به معناي ايده اي است كه با ايده و نظـر پذيرفته شده در تضاد باشد.

در عالم ادبيات “تناقض” به عنوان صنعت ادبي رايـج، نمـود و بـروز زيـادي دارد. از تناقض به مثابه وسيله انتقال عواطف و احساساتي، كه از طريق بيان ساده افكار به آساني در شعر قابل بروز نيستند استفاده ميشود. هدف تناقض  گويي برخـورداري از ايـده  هـاي متضاد جهت توصيف عواطف و احساسـات اسـت. ايـن تضـادها جـزء لاينفـك شـعر محسوب ميشوند كه بدون آنها هيچ شعر فاخر و برجستهاي پديدار نميگردد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.