مبانی نظری و پیشینه پژوهش خودشکوفایی


در حال بارگذاری
23 مرداد 1397
word
1
26
887 بازدید
۱۴,۰۰۰ تومان
خرید

با سلام و احترام خدمت همراهان همیشگی سایت مقاله یک با دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش خودشکوفایی در خدمت شما هستیم خودشکوفایی را می توان از این جنبه مورد توجه قرار داد که هر انسانی تا خودش تلاشی برای موفقیت و ارتقا نداشته باشد به نتیجه نخواهد رسید پس سازمان ها به عواملی که باعث شکوفایی خود فرد می شود و از طرف خود او باید مورد توجه باشد همواره می پردازند.

مبانی نظری و پیشینه پژوهش خودشکوفایی 

نوع فایل ورد و دارای 26 صفحه می باشد که در این فایل به تعاریف، ویژگی ها و ابعاد موضوع با پیشینه داخلی و خارجی پرداخته است.

مبانی نظری و پیشینه پژوهش خودشکوفایی

قسمتی از متن

مفهوم خود شکوفایی از زمان­های بسیار پیش (فلاسفه یونان باستان) به شکل خاص خود مورد توجه بوده است. در دوره شکل گیری روانشناسی نوین در حدود اواخر قرن هجدهم، خود شکوفایی به عنوان تجلی مفهوم بندی شد. طبق این دیدگاه افراد حاضرند حتی برای رشد و تعالی خود، استرس را به جان بخرند. مثلاً فردی را در نظر بگیرید که ساعت­ها دود چراغ می­خورد، اما لحظه­ ای از مطالعه دست برنمی­کشد. یا فردی که روزه می­گیرد و گرسنگی را تحمل می­کند. مازلو و راجرز به طور مشخص تری خود شکوفایی را پی گرفتند.

به طور خلاصه خصوصیاتی که یونگ برای فردیت یافتگان بر شمرده است از این قرار است (شقاقی و هریس، 1390):

  • فردیت یافتگان در سنین میانسالی هستند، چون بحران‌هایی شدید را که اصل دگرگونی شخصیت در این زمان است پشت سر گذاشته‌اند؛
  • اینان به مراحل عالی خودشناسی رسیده‌اند. فردیت یافتگان خود را می‌پذیرند با همه ضعف‌ها و کاستی‌ها؛
  • سومین ویژگی‌ آنان‌ یکپارچگی در شخصیت است؛
  • چهارم، پذیرش طبیعت انسان است، به همین دلیل با انسان‌های دیگر همدلی بیشتری دارند. منظور از طبیعت انسان یعنی هر آنچه حقیقت انسان بودن است. طبیعت انسان دارای یک سری ضعف‌ها و قوت‌ها است. او دارای نیروهای تعقل، عواطف و هیجان خاص خود می‌باشد و نیز طبیعت انسان دارای نیروهای خطری خاصی است که از آن به عنوان غریزه یاد می‌شود؛
  • پنجم اینکه، از ناشناخته‌ها نمی‌هراسند. این ناشناخته‌ها عوامل نامعقول، آنچه با عقل و منطق نمی‌خواند و پدیده‌های ما بعد الطبیعی را نیز در برمی‌گیرد (شقاقی و هریس، 1390).
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.